Metoda Tomatisa – Trening uwagi słuchowej
Metodę kształcenia uwagi słuchowej wynalazł 40 lat temu francuski otolaryngolog, foniatra i neurolog – prof. Alfred Tomatis.
Podstawowym celem tej metody jest wspieranie funkcji, dzięki czemu następuje poprawa koncentracji, jakości uczenia się oraz rozwijanie zdolności językowych i komunikacyjnych, a także zwiększanie kreatywności oraz poprawa zachowań społecznych.
Metoda polega na słuchaniu dźwięków za pomocą urządzenia, zwanego „elektronicznym uchem”, które jest idealnym modelem ludzkiego ucha – „ćwiczy” ono ucho w taki sposób, aby mogło pracować bez zakłóceń. Dzięki tym ćwiczeniom stymulacji zostaje poddany centralny układ nerwowy, a w szczególności kora mózgowa, która stanowi centrum procesów myślenia. Podczas słuchania dźwięków o różnej częstotliwości wpływamy na usprawnienie czynnego słuchania. Prof. Tomatis położył szczególny nacisk na wykorzystanie dźwięków wysokich określanych mianem „pobudzających”. Zauważył on, że gdy mózg jest dobrze „naładowany”, to łatwiej jest się skoncentrować, zapamiętywać i uczyć. Celem terapii jest pobudzanie mózgu za pomocą wysokich dźwięków, odpowiednio przefiltrowanych, zawartych w muzyce Mozarta oraz chorałach gregoriańskich.
Dźwięki o wysokich częstotliwościach mają działanie pobudzające, podczas gdy dźwięki o niskich częstotliwościach wywołują efekt zmęczenia. Dlatego też w treningu wykorzystywane są głównie dźwięki o wysokich częstotliwościach. Trening słuchowy przyczynia się do poprawy lateralizacji słuchowej, tzn., że sprawia, iż prawe ucho staje się dominujące. Przez co można lepiej kontrolować parametry głosu (intonację, barwę, głośność, rytm), a także płynność mowy, co znacznie podwyższa poziom komunikacji z innymi. W efekcie powoduje to polepszenie samopoczucia, samooceny oraz wzrost wiary we własne siły. Trening pozytywnie wpływa również na umiejętność zapamiętywania, uczenia się, w tym także na zwiększenie skuteczności nauki języków obcych.