W trakcie badania oceniamy objawy charakterystyczne dla autyzmu, takie jak interakcje społeczne, komunikacja oraz ograniczone i powtarzalne zachowania. Nasza diagnoza opiera się na kryteriach diagnostycznych DSM ( klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego).
Dla kogo jest badanie ADOS - 2?
Badanie ADOS można przeprowadzać u dzieci od 1 roku życia. Badanie jest również dostępne dla dzieci starszych, młodzieży i osób dorosłych.
Kiedy warto wybrać się na badanie ADOS - 2?
Rodzice często sami zauważają, że ich dziecko zachowuje się inaczej (np. obserwując inne dzieci na placu zabaw). Niejeden raz nauczyciele szkolni i przedszkolni sugerują rodzicom, że zachowanie dziecka odbiega od normy.
Nie zawsze musi ono wynikać z zaburzeń o charakterze spektrum autyzmu, lecz jeśli mamy wątpliwości poniżej przytaczamy listę objawów które mogą występować w zaburzeniach o charakterze autyzmu:
1. Brak standardowych zachowań adekwatnych do danego wieku – np. małe dziecko nie reaguje na swoje imię, nie potrafi naśladować prostych gestów („pa,pa")
2. Ma problemy z inicjowaniem kontaktu, wspólną zabawą, zdobywaniem kolegów.
3. Nie wchodzi w role podczas zabawy (np. zabawa w dom), nie podejmuje się naśladowania innych.
4. Rzadko albo nigdy nie chwali się swoimi osiągnięciami (np. nie pokazuje swoich rysunków rodzicom, nauczycielce w przedszkolu)
5. Nie potrafi dostosować stylu i sposobu mówienia do sytuacji – zawsze wypowiada się w taki sam sposób.
6. Mimika twarzy jest bardzo ograniczona, nie potrafi odczytywać i rozumieć mimiki twarzy innych osób.
Jeśli jako rodzic zauważasz że twoje dziecko wykazuje niepokojące oznaki mogące być wynikiem zaburzeń ze spektrum autyzmu warto udać się na konsultacje do specjalisty.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu to nic strasznego ale warto wiedzieć o nich wcześniej, ponieważ w ten sposób możesz pracować nad rozwojem dziecka w obszarach w których samo może sobie nie poradzić.